Al - 174 over I - 59
Fair Condition65 years old6,960 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | St. Clair |
| Location | I59 * Al 174 |
| Carries | Al - 174 |
| Crosses | I - 59 |
| Coordinates | 33.76889, -86.46611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 350.1 ft (106.7 m) |
| Max Span | 350.1 ft (106.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1003.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,960 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007496 |