Fairhill Road over Sellersville Bypass
Fair Condition59 years old1,625 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | East Of Souderton 3032-c1 |
| Carries | Fairhill Road |
| Crosses | Sellersville Bypass |
| Coordinates | 40.30904, -75.29794 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 276.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,625 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007615 |