Folsom Boulevard over Willow Creek
Good Condition59 years old30,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | At Woodmere DR |
| Carries | Folsom Boulevard |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 38.65665, -121.18222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 567.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,000 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0061 |