Burnt House Hill R over Pine Run 2923-b4
Fair Condition42 years old330 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.5mi SW Of SR 413 |
| Carries | Burnt House Hill R |
| Crosses | Pine Run 2923-b4 |
| Coordinates | 40.35124, -75.11695 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 86.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007633 |