Connect Pa263&nj29 over Pennsylvania Canal
Fair Condition100 years old4,600 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Centre Br Pa 26h02 |
| Carries | Connect Pa263&nj29 |
| Crosses | Pennsylvania Canal |
| Coordinates | 40.40000, -74.98000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 191.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,600 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007641 |