Springfield Street over Septa (tracks Removed)
Good Condition41 years old150 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 150 Ft E SR 0309 2694-j1 |
| Carries | Springfield Street |
| Crosses | Septa (tracks Removed) |
| Coordinates | 40.49984, -75.38444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 214.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1985) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007643 |