Old Route 13 over Abandoned Canal
Fair Condition143 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .45mi S Of Sr0013 3375-c5 |
| Carries | Old Route 13 |
| Crosses | Abandoned Canal |
| Coordinates | 40.09654, -74.86039 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 273.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1883 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2012) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007684 |