US 1 over Pa32 Nj29sb Nsrc Delr
Fair Condition74 years old53,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Morrisville Boro. 39d04 |
| Carries | US 1 |
| Crosses | Pa32 Nj29sb Nsrc Delr |
| Coordinates | 40.20830, -74.76830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1325.1 ft (403.9 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 10137.9 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,000 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007685 |