Connect Pa32&nj29 over Delaware River
Fair Condition142 years old13,200 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Morrisville Boro. 39d04 |
| Carries | Connect Pa32&nj29 |
| Crosses | Delaware River |
| Coordinates | 40.21971, -74.77834 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 1276.9 ft (389.2 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 2452.0 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1884 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,200 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007689 |