Pa 179 (sr 0179) over Delaware River
Fair Condition122 years old10,300 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | New Hope Borough 25h02 |
| Carries | Pa 179 (sr 0179) |
| Crosses | Delaware River |
| Coordinates | 40.36491, -74.94881 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 1056.1 ft (321.9 m) |
| Max Span | 170.9 ft (52.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 2124.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1904 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,300 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000007690 |