Elvas AVE over H Street
Fair Condition72 years old19,949 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sacramento |
| Location | H Street |
| Carries | Elvas AVE |
| Crosses | H Street |
| Coordinates | 38.56718, -121.43209 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 127.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,949 (2007) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24C0069 |