US 202 over Pa 32(lr 326)
Good Condition55 years old10,700 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.1 Mi N Of New Hope Boro |
| Carries | US 202 |
| Crosses | Pa 32(lr 326) |
| Coordinates | 40.37500, -74.96000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Area | 863.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,700 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007692 |