US 431 Mp 64.677 over Barbour Creek
Fair Condition64 years old11,645 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Barbour |
| Location | City Of Eufaula |
| Carries | US 431 Mp 64.677 |
| Crosses | Barbour Creek |
| Coordinates | 31.86527, -85.16188 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 413.1 ft (125.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 1,259 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,645 (2013) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007602 |