SR 3013 Orchard RD over Over SR 80 Eb/wb
Fair Condition61 years old506 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Lackawannock Township |
| Carries | SR 3013 Orchard RD |
| Crosses | Over SR 80 Eb/wb |
| Coordinates | 41.18549, -80.32699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 776.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 506 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000025996 |