SR 3015 Ohio ST over Shenango River
Fair Condition36 years old3,492 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Boro Of Wheatland |
| Carries | SR 3015 Ohio ST |
| Crosses | Shenango River |
| Coordinates | 41.19881, -80.50571 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 587.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,492 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 36 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026001 |