Alexander Avenue over East Road
Fair Condition89 years old7,201 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | 1.3 Km East Of SR 101 |
| Carries | Alexander Avenue |
| Crosses | East Road |
| Coordinates | 37.84341, -122.47829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 142.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,201 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 27C0054 |