Ignacio BLVD over Ncrra\nwp Rr
Good Condition42 years old25,546 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | East Of US 101 |
| Carries | Ignacio BLVD |
| Crosses | Ncrra\nwp Rr |
| Coordinates | 38.06637, -122.53656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 1037.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,546 (2009) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0055 |