Tait Road T-688 over Neshannock Creek
Good Condition60 years old295 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 2500ft East Of SR 19 |
| Carries | Tait Road T-688 |
| Crosses | Neshannock Creek |
| Coordinates | 41.27865, -80.23126 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 270.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 295 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026082 |