Locust AVE over Ayo Corte Madera Del Pre
Fair Condition92 years old4,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | 250 Ft N Of Miller AVE |
| Carries | Locust AVE |
| Crosses | Ayo Corte Madera Del Pre |
| Coordinates | 37.89867, -122.53702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Area | 119.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,500 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0065 |