Old Mercer Road over Neshannock Creek
Poor Condition104 years old402 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi East Of RT 19 |
| Carries | Old Mercer Road |
| Crosses | Neshannock Creek |
| Coordinates | 41.18936, -80.22849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 180.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 402 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026096 |