Marstellar Road over Otter Creek
Poor Condition66 years old277 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1000ft N Of Fairview RD |
| Carries | Marstellar Road |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 41.32725, -80.24905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 180.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 277 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026099 |