W County Line Road over Sugar Run
Poor Condition54 years old160 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Crawford |
| Location | 2-mi West Of RT 322 |
| Carries | W County Line Road |
| Crosses | Sugar Run |
| Coordinates | 41.48829, -80.48654 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026133 |