Murphy Road over Branch Of Shenango
Poor Condition63 years old78 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1mi East Of RT 58 |
| Carries | Murphy Road |
| Crosses | Branch Of Shenango |
| Coordinates | 41.47426, -80.39880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 1 (Imminent Failure) |
| Channel/Waterway | 1 (Imminent Failure) |
| Scour Critical | 1 — Bridge closed (scour) |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 34.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026139 |