Hutchison Road over Little Shenango Branch
Poor Condition61 years old24 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4mi East Of Canon RD |
| Carries | Hutchison Road |
| Crosses | Little Shenango Branch |
| Coordinates | 41.35809, -80.14046 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026176 |