Henry Road over Little Shenango River
Good Condition63 years old179 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 500-ft South Of RT 358 |
| Carries | Henry Road |
| Crosses | Little Shenango River |
| Coordinates | 41.41562, -80.28914 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 133 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 179 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026205 |