Mill Road over Little Shenango River
Poor Condition141 years old57 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 2000ft N Of Lake Wilhelm |
| Carries | Mill Road |
| Crosses | Little Shenango River |
| Coordinates | 41.40001, -80.18688 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 1 (Imminent Failure) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 92.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1885 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026217 |