Daugherty Road over Wolf Creek
Poor Condition73 years old410 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi East Of RT 173 |
| Carries | Daugherty Road |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 41.19764, -80.06494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 183.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026221 |