Tie Line Road over Swamp Run
Good Condition58 years old561 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi S Of Enterprise RD |
| Carries | Tie Line Road |
| Crosses | Swamp Run |
| Coordinates | 41.15443, -80.03396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 97.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 561 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026225 |