Lincoln AVE over San Rafael Creek
Poor Condition67 years old11,601 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | 700 Ft S Of Irwin AVE |
| Carries | Lincoln AVE |
| Crosses | San Rafael Creek |
| Coordinates | 37.96890, -122.52402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 301.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,601 (1977) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0077 |