Creek Road over Wolf Creek
Fair Condition64 years old10 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 500ft S Of Millbrook RD |
| Carries | Creek Road |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 41.24770, -80.06093 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 222.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026310 |