Silver Street over Shenango River
Poor Condition43 years old5,513 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 300-ft East Of RT 718 |
| Carries | Silver Street |
| Crosses | Shenango River |
| Coordinates | 41.23435, -80.51044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 258.9 ft (78.9 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1128.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,513 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026317 |