Wengler AVE over Pine Hollow Run
Poor Condition97 years old268 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 200-ft South Of RT 62 |
| Carries | Wengler AVE |
| Crosses | Pine Hollow Run |
| Coordinates | 41.22906, -80.49106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 1 (Imminent Failure) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 112.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 268 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026320 |