Robertson Road over Golden Run
Poor Condition70 years old253 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi North Of Lamor RD |
| Carries | Robertson Road |
| Crosses | Golden Run |
| Coordinates | 41.26177, -80.42223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 57.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 253 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026329 |