Ohl Street over Shenango River
Poor Condition117 years old3,024 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 300-ft E Of South 2nd ST |
| Carries | Ohl Street |
| Crosses | Shenango River |
| Coordinates | 41.40013, -80.39052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 255.9 ft (78 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 904.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,024 (2009) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026334 |