Weaver Road T-341 over Conococheague Creek
Good Condition177 years old5 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Franklin |
| Location | 4.5 Mi SW Of Greencastle |
| Carries | Weaver Road T-341 |
| Crosses | Conococheague Creek |
| Coordinates | 39.76490, -77.77570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 329.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1849 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000053290 |