SR 903 (lr13046) over Lehigh River/ns Rr
Good Condition10 years old8,554 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Carbon |
| Location | Jim Thorpe Bridge |
| Carries | SR 903 (lr13046) |
| Crosses | Lehigh River/ns Rr |
| Coordinates | 40.86986, -75.73772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 961.0 ft (292.9 m) |
| Max Span | 335.0 ft (102.1 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 5184.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,554 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053310 |