Trouttown Road over Sewickley Creek
Fair Condition10 years old708 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Westmoreland |
| Location | 500 NE Of T-748 |
| Carries | Trouttown Road |
| Crosses | Sewickley Creek |
| Coordinates | 40.22764, -79.56506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 131.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 708 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053313 |