Palo Alto RD over Powder Run
Good Condition10 years old287 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Somerset |
| Location | .5 Mi.e.of Gladdens |
| Carries | Palo Alto RD |
| Crosses | Powder Run |
| Coordinates | 39.77326, -78.78939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 148.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 287 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053315 |