T-891 Chesterfield over Muddy Run
Fair Condition11 years old25 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Clearfield |
| Location | 500 Ft W Of Pa 453 |
| Carries | T-891 Chesterfield |
| Crosses | Muddy Run |
| Coordinates | 40.81977, -78.43729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 65.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053324 |