Guys Run RD over Guys Run
Good Condition10 years old3,935 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 1/2 Mi. N. Of SR 28 |
| Carries | Guys Run RD |
| Crosses | Guys Run |
| Coordinates | 40.53793, -79.85079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 84.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,935 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053327 |