Thompson Run Road over Thompson Run
Good Condition10 years old950 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 2656 N.e. Of SR 2053 |
| Carries | Thompson Run Road |
| Crosses | Thompson Run |
| Coordinates | 40.42530, -79.80745 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 238.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053328 |