Ramp Ab over Pa Tpk (i-476)
Good Condition10 years old500 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lehigh |
| Location | Upper Macungie |
| Carries | Ramp Ab |
| Crosses | Pa Tpk (i-476) |
| Coordinates | 40.57709, -75.55730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Area | 939.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2018) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053332 |