Findlay Street over Pa Tpk (i-76)
Good Condition11 years old250 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Somerset |
| Location | New Baltimore |
| Carries | Findlay Street |
| Crosses | Pa Tpk (i-76) |
| Coordinates | 39.81803, -78.77403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 562.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053333 |