SR 0715 SH over Mcmichael Creek
Good Condition10 years old4,326 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Monroe |
| Location | 1 M. N. Of Brodheadsville |
| Carries | SR 0715 SH |
| Crosses | Mcmichael Creek |
| Coordinates | 40.93806, -75.39283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 236.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,326 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053334 |