Gas Valley Road over Br. S.fork Tomlinson Run
Good Condition9 years old233 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Beaver |
| Location | 200s Of Int W/ Sr3028 |
| Carries | Gas Valley Road |
| Crosses | Br. S.fork Tomlinson Run |
| Coordinates | 40.55451, -80.51410 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 76.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 233 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053335 |