Park Manor BLVD over Montour Run
Fair Condition38 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 100 SE Of Montour Run RD |
| Carries | Park Manor BLVD |
| Crosses | Montour Run |
| Coordinates | 40.45854, -80.17177 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 337.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053336 |