Masonic Drive over Conoy Creek
Good Condition12 years old870 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lancaster |
| Location | 900 Ft From W Bainbr. ST |
| Carries | Masonic Drive |
| Crosses | Conoy Creek |
| Coordinates | 40.14312, -76.60617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 478.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 870 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053339 |