Arcola Road over Perkiomen Creek
Fair Condition10 years old9,682 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | 1.4mi SE Of SR 29 3253-g6 |
| Carries | Arcola Road |
| Crosses | Perkiomen Creek |
| Coordinates | 40.15311, -75.45590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 271.0 ft (82.6 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 1346.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,682 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000053340 |