Mead Avenue over French Creek
Good Condition10 years old5,268 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Crawford |
| Location | Mead Ave. Meadville |
| Carries | Mead Avenue |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 41.63782, -80.16220 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1023.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,268 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053342 |