Pa Tpk (i-76) over Deer Creek
Good Condition10 years old33,531 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | W. Of Allegheny Val. Int. |
| Carries | Pa Tpk (i-76) |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 40.55467, -79.84279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 125.3 ft (38.2 m) |
| Deck Area | 1478.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,531 (2004) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053351 |